Особливості розрахунку орендної плати викладені у чинному законодавстві про оренду комунального майна та Методиці розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу за користування комунальним майном територіальної громади м. Долина.
Орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності:
- визначається розмір річної орендної плати;
- на основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати – останній місяць, за який визначено індекс інфляції, що фіксується у договорі оренди.
- з урахуванням розміру орендної плати за базовий місяць оренди розраховується розмір орендної плати за перший та наступні місяці оренди.
Розмір річної орендної плати визначається за формулою:
Опл. = Вп х Сор,
100
де Опл. – розмір річної орендної плати, грн.;
Вп – вартість орендованого майна, шляхом незалежної оцінки, грн.;
Сор – орендна ставка, визначена згідно з додатком до Методики.
Перед розрахунком орендної плати за перший місяць оренди або при перегляді розміру орендної плати згідно п. 20 цієї Методики, визначається розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку , за такою формулою:
Опл. міс. = Опл x Ід.о. x Ім,
12
де: Опл – розмір річної орендної плати, визначений за цією Методикою, грн.;
Ід.о. – індекс інфляції за період з дати проведення незалежної оцінки до базового місяця розрахунку орендної плати;
Ім – індекс інфляції за базовий місяць розрахунку орендної плати.
Розмір орендної плати за перший місяць оренди або при перегляді розміру орендної плати згідно п. 20 Методики, визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
У свою чергу, подобову орендну плату розраховують шляхом ділення відповідної місячної орендної плати, визначеної за Методикою на кількість діб роботи об’єкта оренди (доступу до об’єкта оренди) протягом цього місяця відповідно до встановленого режиму користування орендованим майном.
Подамо це у вигляді формули:
Адоб = (Аміс/Сдост)хСор
де Аміс - місячна сума орендної плати, грн;
Сдост - кількість діб роботи об’єкта оренди (доступу до об’єкта оренди) протягом місяця, діб;
Сор - кількість діб, на яку укладено договір оренди (користування об’єктом нерухомості), діб.
У разі коли термін оренди менший чи більший за одну добу або за один місяць, то на основі розміру місячної орендної плати розраховується добова, а в разі необхідності – на основі розміру добової орендної плати розраховується погодинна орендна плата.
У вигляді формули це можна подати так:
Агод=(Адоб/Гдост)хГор
де Агод - погодинна сума орендної плати, грн;
А доб - подобова сума орендної плати, грн;
Гдост - кількість годин роботи об’єкта оренди (доступу до об’єкта оренди) протягом доби, год;
Гор - кількість годин, на яку укладено договір оренди (користування об’єктом нерухомості), год.
Таким чином, необхідно спочатку визначити суму місячної орендної плати, потім подобової плати, і вже потім розмір погодинної плати.
До плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов’язуються надавати орендарю підприємства, на балансі яких перебуває це майно.
Витрати на утримання нерухомого майна, зданого в оренду одночасно кільком орендарям, і прибудинкової території розподіляються між ними залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині – пропорційно до розміру займаної орендарями загальної площі.
Орендар, на підставі окремо укладеної угоди, сплачує компенсацію витрат підприємства – управителя (балансоутримувача), пов’язаних з виконанням його функцій щодо об’єкта оренди відповідно до законодавства.
Така компенсація не входить до складу орендної (суборендної) плати за користуванням об’єкта.