ПЕРЕЙТИ ДО НОВОЇ ВЕРСІЇ САЙТУАрхіви публікаційДолинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання сесії Долинської міської ради відбудеться :
Початок роботи о:

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник
На сторожі Вашої безпеки

0 (800) 50 10 89

ЦІЛОДОБОВИЙ безкоштовний зв'язок з інспекторами відділу інспекції Долинської міської ради

05.02.2019

Жив Україною і для України

6 лютого минає 105 років з дня народження доктора права, діяча ОУН, великого патріота і мецената, Почесного громадянина Долини Омеляна Антоновича.

Омелян Миколович народився 6 лютого 1914 року в передмісті Долини – селі Оболоня в працьовитій, освіченій родині. Спочатку навчався в Долинській народній школі, відтак в Українській академічній гімназії у Львові й Перемишлі. З юних літ належав до “Пласту”, згодом вступив до ОУН, активно долучився до національно-визвольних змагань. Через це його двічі арештовувало гестапо, постійно полювали агенти НКВД. Тому Омелян Миколович був змушений емігрувати. Вищу освіту здобув у Празькому університеті. Після війни працював у міжнародній організації біженців, врятував з більшовицьких лещат дуже багато українців. Будучи в Центральному Проводі ОУН, виконував особисті доручення Степана Бандери, командувача УПА Романа Шухевича. Принциповий, чесний, правдивий – таким його охарактеризовували побратими.

 Україна після Другої світової війни опинилась у поневоленні «червоних визволителів». Тож 1949 року Омелян Антонович разом з дружиною Тетяною Антонович (Терлецькою) були змушені емігрувати до США. Омелян Миколович практично з перших днів за океаном згуртовував українську громаду, був обраний головою Об’єднання українців Вашингтону. Поряд з громадською роботою, важкою мозолястою працею докладав усіх зусиль, щоб допомогти рідній Україні. З 1966 року Омелян Антонович відомий як меценат. Разом з дружиною Тетяною заснував доброчинний Фонд Антоновичів в США, який, починаючи з 1980 року і донині, щороку присуджує матеральні премії за літературні твори та дослідження в галузях української історії, політики і культурології. З часу проголошення незалежності України присудження премій перенесли з США в Україну. Лауреатів Премії Фонду Омеляна і Тетяни Антоновичів є вже понад 60, а з поміж них – В. Барка, І. Калинець, В. Брюховецький, Л. Фінберг, І. Дзюба, В. Стус, В. Шевчук, Е. Андрієвська, О. Субтельний, Ю. Лавріненко, Н. Лівицька-Холодна, Р. Конквест, Ю. Шевельов, Л. Костенко, І. Драч, Т. Снайдер, Е. Еплбаум, Ю. Щербак.

 Окрім фінансування премій, подружжя Антоновичів всі свої важко зароблені на чужині гроші вклали в розбудову України. В Долині за їхні кошти споруджено пам’ятник “Борцям за Українську Державу” та Долинський краєзнавчий музей “Бойківщина”, який нині носить їхні імена. Також в історичній частині Долини Омелян Антонович пожертвував кошти на ремонт храму Різдва Пресвятої Богородиці, де немовлям був охрещений. Окрім того, Омелян Миколович профінансував відкриття сучасної бібліотеки для студентів та викладачів у Національному університеті “Києво-Могилянська академія”, капітальний ремонт Львівської наукової бібліотеки ім. Василя Стефаника НАН України. Понад 7 мільйонів примірників бібліотечного фонду, зокрема колекцій і збірок національного надбання мають сьогодні належні умови для зберігання.

Життя і чин Омеляна Антоновича гідні глибокої пошани. Тож у 2002 році рішенням Долинської міської ради Омеляна Антоновича удостоєно відзнакою «Почесний громадянин міста Долина». Така ж  відзнака присвоєна і його дружині Тетяні, яка в усьому завжди підтримувала свого чоловіка. Меценатську діяльність Омеляна Миколовича відзначили і на всеукраїнському рівні. Він став переможцем Першого національного конкурсу “Благодійник року 2007”, був нагороджений орденом Князя Ярослава Мудрого V ступеня .

 10 серпня 2014 року в нашому місті відбулись урочисті  заходи з відзначення 100-річчя Омеляна Антоновича. Зокрема, на площі біля краєзнавчого музею «Бойківщина» Глава УГКЦ Блаженнійший Святослав Шевчук  освятив пам’ятник Омеляна і Тетяни Антоновичів. Напередодні, того ж року, Долинська міська рада затвердила відзнаку міста Долини «Орден імені Омеляна Антоновича». Її щороку вручають до Дня міста Долини за видатні заслуги перед містом і його громадою в сфері громадської та благодійної діяльності, меценатства, активну підтримку військових – патріотів України, які захищають соборність та цілісність нашої країни.

28 лютого 2008 року видатний українець відійшов у засвіти в місті Львові. Похований Омелян Антонович на Личаківському цвинтарі.

«Україна вистояла та зберегла свою ідентичність у складні часи і, беззаперечно, демонструє свою успішність і зараз, тільки завдяки людям, які були для неї жертводавцями в усьому», – наголосила Енн Еплбаум, лауреат премії Фундації імені Омеляна і Тетяни Антоновичів за книгу про голодомор “Червоний голод: війна Сталіна проти України”.

 Пам’ятаємо і не забуваємо!