ПЕРЕЙТИ ДО НОВОЇ ВЕРСІЇ САЙТУАрхіви публікаційДолинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання сесії Долинської міської ради відбудеться :
Початок роботи о:

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник
На сторожі Вашої безпеки

0 (800) 50 10 89

ЦІЛОДОБОВИЙ безкоштовний зв'язок з інспекторами відділу інспекції Долинської міської ради

25.02.2015

Життя присвятив Україні

24 лютого минуло 95 років з дня народження Почесного громадянина міста Долини, активного громадського діяча, член проводу Організації українських націоналістів Омеляна Коваля.

Омелян Васильович Коваль народився 24 лютого 1920 року у с. Рахиня Долинського району Івано-Франківської області. Вперше його заарештували у дев’ять років. Польська таємна поліція запідозрила, що він читає літературу націоналістичного спрямування.

Приєднався до ОУН у 1938 році під псевдонімом «Дем’ян». У 1941 року організовував проголошення в нашому місті Акта відновлення Української держави. В інтерв’ю газеті «Високий замок» він згадує про цю подію так:

 « …Під вечір 30 червня 1941 року з радіостанції ми дізнались про проголошення у Львові незалежної України. Не чекаючи наказів з Крайового Проводу, взялися до підготовки подібного дійства у Долині. Збудували трибуну, прикрасили її зеленню і прикріпили напис “Слава Україні – Героям Слава”. Мешканці міста вивісили синьо-жовті прапори. Вночі створили місцевий уряд. Близько полудня 1 липня площа у місті була вщерть заповнена людьми. Все навкруги рясніло від синьо-жовтих кольорів. Повітовий провідник Нечай від імені ОУН проголосив відновлення Української держави. Наша влада існувала до 15 вересня 1941 року. Того дня мене й арештували.

Після арешту мене та ще двох друзів-оунівців привезли в Івано-Франківськ. Нас запроторили у переповнену в’язницю: не мали де лягти спати, цілу ніч стояли у коридорах. Наступного дня нас відправили на день до львівської тюрми. Звідти до Кракова у в’язницю Монтелюпіх, де ми перебували до липня 1942 року.

20 липня 1942 року нас, 25 українських в’язнів, названих “Бандера-ґрупе”, вивезли до Аушвіцу, – продовжує Омелян Коваль. – Я опинився у списку разом з Василем Бандерою – молодшим братом провідника ОУН. Отримав номер 49730. Відтоді ця цифра у мене на лівій руці”.

У січні 1945 року Омеляна Коваля та ще частину в’язнів евакуювали з Аушвіцу до Австрії: у табір Маутхаузен, а звідти до Ебензеє, з якого в’язнів звільнили американські війська на Великдень, 6 травня 1945 року.

Після визволення Омелян Коваль перебрався до Бельгії. Жив у Брюсселі. 20 років був головою Спілки української молоді Бельгії, головою Ради громадських організацій Бельгії, членом Ради директорів Світового Конгресу українців, одним із президентів Європейського Конгресу українців. Багато років очолював Український Допомоговий Комітет у Бельгії.

Після війни багато родин українців з’їжджалися до Бельгії, оскільки уряд цієї країни одним із перших запропонував емігрантським родинам роботу. Таким чином у 1948 році Омелян Коваль познайомився з майбутньою дружиною Іванною. Одружились на Великдень 1952 року. Виховали двох синів і двох дочок. 

 У 1997 році Омелян Васильович прийняв громадянство України, а в 2013  році після понад півстоліття життя у Бельгії разом з дружиною та старшою донькою Зореславою повернувся в Україну. Вкрай важко переживав події Революції гідності та розстріляного Євромайдану, війну на сходу нашої країни.

Нині вважає, що Україну відродить молодь. На думку Омеляна Коваля, перед поколінням сьогоднішньої молоді були одиниці, що переймались національною ідеєю, а тепер їх їх сотні і тисячі…