Архіви публікаційДолинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання чергової 52 сесії Долинської міської ради відбудеться 22 червня 2019 року
Початок роботи о 10 годині

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник
12.09.2018

Ювілей української гривні

Українська гривня є однією з найкрасивіших і найдавніших грошових знаків Європи. Назва гривні як еквіваленту грошової одиниці згадується в Х ст. у “Повісті минулих літ” У VIII-ІХ ст. гривні активно використовувались під час торгових операцій, сплаті данини, як міра ваги і лічби. Однак згодом, коли Київська Русь була окупована завойовниками і роздрібнена на окремі князівства, гривня відійшла в небуття.

Сто років тому, в 1918 році, уряди УНР та Директорії відновили історичні традиції українців називати гроші гривнями.

Випуск гривневих банкнот розпочався після прийняття Центральною Радою 1 березня 1918 року закону “Про грошову одиницю, биття монети та друк державних кредитових білетів”.

За основну грошову одиницю була прийнята гривня, що була підкріплена золотим запасом 8,712 долі (гр.) золота.

До створення гривні задіяно близько двадцяти фахівців. Серед них – Г. Нарбута, Г. Золотова, В. Кричевського та інших. Запроваджувалися номінали 2, 10, 100, 500 гривень. Перші гривневі банкноти у з’явилися в обігу 6 квітня 1918 року. Однією з найкрасивіших купюр колекціонери вважають 500 гривень УНР 1918 року. Їх дизайн розробляв надзвичайно талановитий художник Георгій Нарбут.

Під час створення банкноти Георгій Іванович задіяв алегорію “Молода Україна». В центрі купюри дівоча голова у вінку, дуже схожа на римську богиню звитяги Ніку. Окрім того, на купюрі бачимо неодноразове використання тризуба як загальнонаціонального герба, дуже майстерно і гармонійно розміщений текстовий шрифт. Зазначимо, що ці гривні були в обігу недовго. Гетьман Павло Скоропадський, прийшовши до влади, відновив як основну грошову одиницю Української Держави карбованець. Після переходу влади в Україні у грудні 1918 року до рук Директорії на чолі з Володимиром Винниченком та Симоном Петлюрою основною грошовою одиницею відновленої УНР знову було проголошено гривню. Після поразки Директорії гривня припинила своє існування до 1991 року. Сьогодні на інтернет-аукціонах вартість історичної купюри 1918 року коливається від 400 до 2000 гривень.

Найправдивіший літопис держав відображений в їхній національній валюті, вважає наш краянин Володимир Юзьків, який і надав нам колорову скан-копію українських гривень сторічної давнини. Наголошує на тому, що  цю купюру тримав в руках ще його дідусь.

 Зазначимо, що банкнота 500  гривень незалежної України була введена в обіг 15 вересня 2006 року. З технічного боку, вона має вищий рівень захисту від підробок, однак на відміну від сторічних купюр, золотим загальнодержавним запасом не підкріплена. Та все ж гривня залишається називатись гривнею. І це найважливіше.

Бережімо і шануймо нашу національну валюту, її багату історію!