ПЕРЕЙТИ ДО НОВОЇ ВЕРСІЇ САЙТУАрхіви публікаційДолинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання сесії Долинської міської ради відбудеться :
Початок роботи о:

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник
На сторожі Вашої безпеки

0 (800) 50 10 89

ЦІЛОДОБОВИЙ безкоштовний зв'язок з інспекторами відділу інспекції Долинської міської ради

29.06.2016

ВІдбулося відкриття меморіальної дошки, присвяченої директору аматорського драмгуртка ім. І. Я. Франка в Долині Андрію Штеню

28 червня на фасаді Долинського районного Будинку культури в приємній та невимушеній атмосфері відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки присвяченої народному діячу, просвітянину, засновнику, а відтак і директору Аматорського драмгуртка ім. І.Я. Франка в Долині, що діяв в 1921-1945 рр. Андрію Штеню.

Серед запрошених гостей урочистий захід відвідали та пом’янули теплим словом, щоб віддати шану Андрію Штеню провідні постаті нашого краю, а саме почесний голова Долинського РО ВУТ “Просвіта” ім. Т.Шевченка і член НСКУ Степан Янковський, керуюча справами виконавчого комітету Долинської міської ради Світлана Сапетна, письменник і член НСЖУ Ярослав Савчин, науковий співробітник Долинського краєзнавчого музею Тетяни та Омеляна Антоновичів “Бойківщина” Тетяна Гнатковська,  відповідальний секретар  районної організації товариства пам’яток історії та культури Долинщини та викладач Долинського ліцею Оксана Сподар, хресна мама мецената меморіальної дошки Олега Павліва пані Ада Дудар (Попович) та її чоловік голова Долинської районної ради І-го демократичного скликання Олег Дудар.

Незважаючи на рясний дощ учасники урочистого заходу спільно з о. Василем Керницьким долучилися до освячення меморіальної дошки, встановленої поряд з меморіальною дошкою присвяченої заслуженому діячу культури – Юрію Соловію. Теж меморільну дошку повинен був освятити ксьондз К.Панасовєц, який на жаль прийти на урочисте відкриття меморіальної дошки не зміг в зв’язку з його від’їздом до Польщі.

Відкриття меморіальної дошки відбулося завдяки старанням, ініціативі та фінансового сприяння її мецената та рівно ж керівника товариства “Опір Західної України” в Празі (Чеська Республіка) і зокрема наукового співробітника Національної бібліотеки Чеської Республіки – Слов’янської бібліотеки маґістра Олега Павліва, який у своїй промові висловив первинні слова подяки своїй вже покійній бабусі Дарії Попович (з дому Бойдуник), яка прищепила йому любов до рідного слова та до історії його родини і рідного краю. Окрім того меценат Олег Павлів завдяки старанням співорганізатора урочистого заходу пані Мирославі Ружевич вкотре виставив до огляду архівні матеріали Аматорського драмгуртка ім. І.Я. Франка 1920-50 рр. (котрі в 2014-му році експонувались в Долинському краєзнавчому музеї Тетяни та Омеляна Антоновичів “Бойківщина”), які знаходяться у власності Сімейного архіву родини Бойдуників ім. Дарії Попович (Бойдуник), власником якого є Олег Павлів. Він теж нагадав у своїй промові і висловив слова подяки усиновленому Андрієм Штенем вже покійному Омеляну Мазуркевичу, який передав увесь архів покійній в 2014-му році бабусі Олега Павліва та рівнож учасниці театральних вечорів Аматорського драмгуртка ім. І.Я. Франка і племінниці Андрія Штеня пані Дарії Попович (з дому Бойдуник). На загал меценат меморіальної дошки висловив слова подяки усім учасникам урочистого заходу, зокрема за поміч та підтримку своїм батькам Наталії Касановій та Камілу Касану (громадянин Словаччини), Денису Штеню та Мелітону Поповичу за допомогу у відновленні на жаль занедбаної до сих днів могили, де похований Андрій Штень, на якій родиною Олега Павліва була прокошена трава, встановлена нова дощечка з ініціалами Андрія Штеня та пофарбований вже з часом літ зіржавілий хрест, який — слід нагадати, на могилі Андрія Штеня встановив на могилі в пам’ять про вітчима усиновлений Андрієм пан Омелян Мазуркевич. Не оминув словами подяки меценат меморіальної дошки мера міста Долина пана Володимира Гаразда, який ще в 2014-му році оперативно та в стислі терміни надав меценату Олегу Павліву дозвіл на відкриття меморіальної дошки. Згадав теж і про директора Долинського РБК пана Івана Кондрина, метафорично зазначивши, цитуємо: “Завдяки тому, що пан Іван Кондрин дбає над вбереженням РБК в старій частині міста Долина, я маю сьогодні змогу на фасаді РБК відкрити меморіальну дошку…”

Письменник та екс-редактор ґазети “Свіча” Ярослав Савчин згадав про тривалу співпрацю з меценатом Олегом Павлівом, який опублікував за підтримки тодішнього редактора Ярослава Савчина ряд краєзнавчих статей про Аматорський драмгурток ім. І.Я. Франка та про Андрія Штеня зокрема з числа віднайдених ним архівних матеріалів в його Сімейному архіві родини Бойдуників ім. Дарії Попович (Бойдуник) та зокрема архівних матеріалів пов’язаних з життям та діяльністю Андрія Штеня, які зберігаються в Національному архіві Чеської Республіки, з яким меценат Олег Павлів співпрацює уже довший час. За тривалу співпрацю та підтримку меценат меморіальної дошки висловив Ярославу Савчину правдиві слова подяки та побажав йому творчих успіхів та наснаг.

Слід віддати належне теж члену Національної спілки краєзнавців України Степану Янковському, який довший час цікавився та написав ряд краєзнавчих статей про родину Штенів, зокрема про брата Андрія, а саме педагога “Рідної школи” ім. М. Шашкевича в Долині Володимира Штеня, а також науковому співробітнику Тетяні Гнатковській та директору Тетяні Сенів з краєзнавчого музею “Бойківщина”, які сприяли прокламації як Сімейного архіву родини Бойдуників ім. Дарії Попович (Бойдуник) так і самого мецената Олега Павліва зокрема.

Нерідко Олега Павліва запитують в яких родинних стосунках він є із Андрієм Штенем, на що меценат ознайомив присутніх на урочисному заході із світлиною кінця ХІХ сторіччя, на якій зображений його прапрадід Николай Бойдуник, який був одружений на Катерині Штень, котра була сестрою Семена Штеня – батька Андрія Штеня.

Співаторами меморіальної дошки є  її меценат Олег Павлів та його вуйко Мелітон Попович, котрі спільними зусиллями створили на мармуровій дошці портрет Андрія Штеня і текст, зазначений на ній.

В 2014-2015 рр. меценат Олег Павлів переписувався з сином Володимира Штеня (себто племінником Андрія Штеня) паном Зеноном Штенем, який проживає в м. Аделяйда (Австралія), якого Олег Павлів запрошував на урочисте відкриття меморіальної дошки та пан Зенон у віці 93-ох років на жаль не мав сили та здоров’я відвідати вищезазначену імпрезу.

Опісля урочистої церемонії усі охочі мали змогу ознайомитися з авторськими книгами мецената і водночас письменника Олега Павліва під назвою “Повертаючись на старину” та “Страчене кохання”, почастуватись та випити келих вина, переглянути архівні матеріали пов’язані з життям та діяльністю Андрія Штеня.

Відтак з ініціативи мецената Олега Павліва та за підтримки відповідального секретаря районної організації товариства пам’яток  історії та культури Долинщини Оксани Сподар, наукового співробітника краєзнавчого музею “Бойківщина” Тетяни Гнатковської, почесного голови Долиської РО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Степана Янковського, співорганізатора урочистого заходу Мирослави Ружевич й директора Долинського РБК Івана Кондрина та усіх учасників відкриття меморіальної дошки загалом була винесена рекомендація на перейменування вул. Степової (с. Оболоня), по якій проживав Андрій Штень на вулицю імені  Андрія Штеня.

Опісля завершення урочистого заходу батьки Олега Павліва пані Наталія Касбнова та Каміл Касан спільно з Мелітоном Поповичем відвідали могилу, де похований Андрій Штень для спільної молитви за його упокій, могила якого до речі, згідно рішення Івано-Франківської облради від 2007 р. занесена до культурних пам’яток архітектури.

Хотілося б додати наостанок, що Андрій Штень — людина непересічна родом з, хоча й провінційного, зате теж вельми непересічного міста Долина, якому меценат Олег Павлів віддає  свою повагу й шану.

Наталія КАСАНОВА

Прага –  Долина

співмеценат та член товариства “Опір Західної України” в Празі (Чехія)

Світлини:

1.Мармурова дошка присвячена Андрію Штеню

 МАРМУРОВА ДОШКА ПРИСВЯЧЕНА АНДРІЮ ШТЕНЮ

2.Учасники урочистого відкриття меморіальної дошки присвяченої Андрію Штеню

УЧАСНИКИ УРОЧИСТОГО ВІДКРИТТЯ МЕМОРІАЛЬНОЇ ДОШКИ ПРИСВЯЧЕНОЇ АНДРІЮ ШТЕНЮ

3.Родина мецената Олега Павліва на могилі Андрія Штеня

МЕЦЕНАТ ОЛЕГ ПАВЛІВ З РОДИНОЮ НА МОГИЛІ АНДРІЯ ШТЕНЯ