ПЕРЕЙТИ ДО НОВОЇ ВЕРСІЇ САЙТУАрхіви публікаційДолинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання сесії Долинської міської ради відбудеться :
Початок роботи о:

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник
На сторожі Вашої безпеки

0 (800) 50 10 89

ЦІЛОДОБОВИЙ безкоштовний зв'язок з інспекторами відділу інспекції Долинської міської ради

16.02.2015

Верховинець, народжений Україною

5 січня минуло 135 років від дня народження композитора, хорового диригента, хореографа і фольклориста, Почесного громадянина міста Долини Василя Верховинця. А 15 лютого, в рідному селі нашого видатного земляка – Старому Мізуні з цієї нагоди відбулись урочистості «Криниця душі народної», де зібралася велика кількість учасників з усіх куточків нашого краю.

Духовний захід розпочався з слів благословення та виступу пароха церкви Чесного Хреста, декана Долинської УАПЦ о. Ярослава Лашківа. Учасники зібрання вшанували пам’ять Василя Верховинця покладанням вінків та запаленням свічки пам’яті. Докладніше про творчий та життєвий шлях Василя Верховинця розповіла у вступному слові директор Старомізунської загальноосвітньої школи імені Василя Верховинця  Ольга Сова.

 У Старомізунському будинку культури учасники художньої самодіяльності Старого та Нового Мізуня підготували змістовну концертну програму під орудою директора Наталії Сащак та художнього керівника Лідії Кренців. Ведучими заходу були освітяни Ольга Сова та Ігор Славський. Весь сценарій був побудований на життєвих і творчих фактах з біографії Василя Верховинця, а основою його стала збірка дитячих пісень та ігр «Весняночка». Вдалим обрамленням свята стала відеопрезентація «Народжений Україною», яку підготувала завідувач сільською бібліотекою Ольга Гладич.

 Завершальним акордом свята стало виконання всіма учасниками  заходу Державного гімну України.  Далі  виступив секретар Старомізунської сільської ради Роман Грушаник. З подячним словом до громади, яка не забуває про своїх славних синів звернулася  й директор централізованої бібліотечної системи району Людмила Фреїв.

«Славна Україна нашими героїчними сторінками своєї історії, мужністю борців за волю. Вчитуємось в слова «Рідненька земле моя, ти козацькою славою щедра» і мимоволі хочеться задуматись про минувшину, відшукати своє коріння, знайти ту силу, яка дасть наснагу жити» – ці рядки, котрі прозвучали зі сцени, додають нам сили на нелегкому шляху націєтворення та прослави  рідної землі в ім’я всього українства.

 

Довідка

Верховинець Василь Миколайович –  український композитор, диригент і хореограф, перший теоретик українського народного танцю, автор багатьох музикознавчих праць, етнограф, викладач хорових дисциплін й  теорії музики.

Народився в с. Старий Мізунь Долинського району в  небагатій селянській родині. В 1892 році вступив до бурси при Ставропігійському інституті м. Львова, де готували слухачів для духовних  та учительських семінарій. У 1899 році завершив навчання в учительській семінарії в Самборі та здобув спеціальність «городського народного вчителя». Того ж року розпочав свою педагогічну діяльність на посаді викладача співів у народних школах села Бережниці, а згодом в Угринові Калуського повіту. У 1906-1915 роках працював у театрі,  організованому Миколою Карповичем Садовським (м. Київ). Згодом розпочав хормейстерську та диригентську роботу. Одночасно успішно закінчив теоретичний клас школи М.В. Лисенка під керівництвом професора Г.М. Любомирського. З 1919 по 1920 рік викладав  у Музично-драматичному  інституті ім. М.В.Лисенка. У 1920-1932 рр. – керував кафедрою мистецтвознавства Полтавського інституту народної освіти, хоровою студією ім. Стеценка при Музичному товаристві  ім. Леонтовича (Київ), 1927-1928 рр. – був керівником хору Харківського драматичного театру. У 1927 і 1932 рр. його двічі заарештували у Полтаві за звинуваченням у приналежності до Спілки визволення України, але за відсутності доказів він був звільнений. 23 грудня 1937 року його знову заарештували, а 10 квітня  1938 році засудили  до розстрілу. Вирок  виконали у Києві 11 квітня 1938 року.   

Василь Верховинець зробив значний внесок у розвиток української культури. Ним була написана велика кількість хорів, революційних маршів та романсів на слова Л.Українки, І.Франка, О. Олеся, М.Рильського, П.Тичини та інших поетів. У 1912 році  побачила світ  книга «Українське весілля», яка стала його першою науковою працею,  згодом – «Українські танці». З метою створення теоретичної бази для розвитку національної хореографії він написав книги «Теорія українського народного танцю» (1919 р.) та «Весняночка» (1923 р.).

 За визначний особистий внесок у соціально-економічний, науково-освітній розвиток міста Долини, активну участь у справі відродження та примноження надбань національної культури, Василю Верховинцю посмертно, у 2010 році присвоєно звання «Почесний громадянин міста Долина».

Фото: Н. Кушнірчук