ПЕРЕЙТИ ДО НОВОЇ ВЕРСІЇ САЙТУАрхіви публікаційДолинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання сесії Долинської міської ради відбудеться :
Початок роботи о:

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник
На сторожі Вашої безпеки

0 (800) 50 10 89

ЦІЛОДОБОВИЙ безкоштовний зв'язок з інспекторами відділу інспекції Долинської міської ради

05.11.2018

У Долині відбулась Зустріч Молодих Лемків

Щорічно в Україні відбувається всеукраїнська Зустріч Молодих Лемків. Цьогоріч в Долину завітали  представники із трьох областей– Івано-Франківської, Тернопільської та Львівської. Учасники  приїхали зі своїми колоритними піснями та строями, звичаями, традиціями, що, власне, і зробило спілкування  впродовж трьох днів жвавим, цікавим, змістовним, душевним і сповнене радістю та, водночас, гордістю.  Всі вони приїхали, щоб  більше дізнатися про історію своїх предків та обговорити плани спільної діяльності.

У вітальному слові організатор заходу, голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк зазначила: «Збереження спадщини – це також пам’ять про своє родове минуле. Таким заходом ми прагнемо показати молоді важливість діалогу між поколіннями. Одного дня послухати розповідь своєї бабусі чи дідуся стане неможливим, і тоді буде втрачено дещо важливе не тільки для конкретної людини, але й для історії, культури загалом».

Щоб цього не трапилося, молодь мала нагоду послухати науковців, істориків, громадських діячів, які ділилися власним досвідом збереження пам’яті та популяризації надбань цілих поколінь.

Привітав молодих лемків та лемкинь міський голова Долини Володимир Гаразд. Він зазначив, що Долина стала для багатьох лемків другою батьківщиною, а завдяки своїй працьовитості, старанності та дружності, вони зуміли стати для корінних долинян побратимами, друзями і родичами. Володимир Степанович висловив сподівання, що зустріч розбудить зацікавленість, заохотить до збирання і примноження культурних надбань, згуртує молодь.

Радо спілкувалася з гостями голова Долинської районної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Оксана Данилів. Впродовж трьох днів вона знайомила молодь із Долиною, розповідала багато цікавого про тих  лемків, які живуть у нашому місті, ділилась життєвими історіями. Така тепла  атмосфера і активні обговорення додали присутнім настрою та наштовхнути на різні пропозиції та ідеї.

Ярослава Галик, голова Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань розповіла, чому декілька років назад розпочала кропітку працю над формуванням тритомника збірки імен усіх переселених лемків. Прізвища розподілені згідно місцевості проживання, тому молоді люди, які знали назви сіл своїх рідних, змогли їх відшукати. А потім між собою згадували спільних знайомих та переповідали історії, які чули в дитинстві.

Про Лемківщину та лемків у суспільних трансформаціях новітньої доби знайомив присутніх кандидат історичних наук, доцент кафедри українознавства Івано-Франківського національного медичного університету Ігор Любчик.

Програма заходу була запланована таким чином, аби кожен присутній, незалежно від того, чи цікавився раніше історією свого роду та чи має відношення до цієї етнографічної групи чи ні, зміг зануритися в атмосферу лемківської культури і традицій. Зокрема, члени ГО «Молода Лемківщина» зі Львова організували вечірні співання лемківських пісень, серед яких широковідомі «Душко моя», «Шугайова мамця», «Пливе кача». Пан Григорій Курило з місцевої організації «Лемківщина» приготував традиційну страву – кисилицю, а майстриня Оксана Сподар та її помічниця Ірина Сподар провели майстер-клас з лемківського писанкарства у краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни та Омеляна Антоновичів, де гостям також провели екскурсію.

Спілкування з молодими лемками з Польщі, зі сходу України, яке проводилось через скайп-зв’язок,  допомогло краще зрозуміти діяльність, яка уже ведеться у різних куточках країни. Після цього присутні спільно обговорили  тему поширення лемківської культури, історії та окреслили майбутні заходи.

Заслужена артистка України, актриса Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франка Галини Баранкевич  закликала присутніх у щоденній праці, незалежно від того, хто і чим займається, не забувати, а повсякденно згадувати про своє коріння. До речі, пані Галина є чудовим прикладом цих слів, адже відома постановка «Вигнані з раю» про долю переселених лемків не залишила байдужим жодного глядача. Власна  життєва історія актриси надзвичайно зворушила присутніх.

І таких історій тисячі, кожна з них пронизана болем і плачем. Так, цей плач ще довго лунатиме над лемківськими карпатськими Бескидами, бо не затихає біль і туга в серці лемківського народу, який, пройшовши крізь багатовікові тортури, зберіг вірність своїй прадідівській українській землі, не втратив свої етнічні особливості, своє рідне слово та пісню.

Зустріч відбулася як частина проекту «Ми – лемки!» і впроваджується Івано-Франківською обласною організацією «Молода Просвіта» у співпраці з Івано-Франківською обласною організацією Всеукраїнського товариства «Лемківщина» та громадською організацією «Молода Лемківщина» (Львів) у рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка реалізується Асоціацією «Єврорегіон Карпати – Україна».