ПЕРЕЙТИ ДО НОВОЇ ВЕРСІЇ САЙТУАрхіви публікаційДолинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання сесії Долинської міської ради відбудеться :
Початок роботи о:

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник
На сторожі Вашої безпеки

0 (800) 50 10 89

ЦІЛОДОБОВИЙ безкоштовний зв'язок з інспекторами відділу інспекції Долинської міської ради

15.04.2015

Тетяна Антонович: життя, присвячене людям

Пам’яті професора медицини Тетяни Михайлівни Антонович-Терлецької (дружини і соратниці д-ра Омеляна Антоновича)

15-го квітня 2015 року минає 100 років з дня народження Тетяни Михайлівни Антонович -Терлецької. Вона   відомий педагог  та науковець, громадський діяч української діаспори Вашингтону, професор Джорджтаунського університету (США), співзасновник благодійного фонду «Фундація Омеляна і Тетяни Антоновичів», дружина та соратниця видатного долинянина, доктора права Омеляна Антоновича.

Тетяна Юлія Катерина Терлецька – народилась 15-го квітня 1915 року у Відні, в родині адвоката д-ра Михай­ла Терлецького та його дружини Неоніли Лопатинської. Навчалась у приватній жіночій гімназії ім. Ю. Словацького у Львові, яку закінчила в 1933 році

Медицину почала вивчати у Франції в університеті Монпельє. Продовжила навчання у Львівському (1934 р.) та Віденському університетах в Австрії (1933-1940 рр.). Пані Тетяна здобула диплом доктора медицини Віденського університету 30 травня 1941 р., потім повернулась до Львова, де пра­цювала в університетській поліклініці та в  міській лікарні до 1944 року. У зв’язку з воєнними подіями виїхала з України спершу до Відня, де відновила зв’язок з рідним університетом та працювала в міській лікарні. У 1945 році переїхала до  Мюнхена (Ба­варія, Німеччина).

У цьому часі Тетяна Михайлівна знайомиться з д-ром права Омеляном Антоновичем і 15 червня 1946 році вони одружуються. Пані Тетяна у Мюнхені працювала лі­карем у госпіталі ІКО (Міжнародної ор­ганізації біженців), відо­мої у світі під назвою ІРО. Спочатку працювала в м. Розенгайм (1947 р.), пізніше лікарем адміністрації табору у Функ Касерне – еміграційному центрі, де очолила медичну лабораторію та проводила обстеження емігрантів до ЗСА, Канади, Південної Америки та Австралії, серед яких були тисячі українців. Згодом працювала в Центрі переселення ІКО в Мюнхені (до 1949 р.)  У Міжнародній організації  по справах біженців працював також і Омелян Миколович Антонович.

Восени 1949 року Тетяна і Омелян Антоновичі вирішили виїхати на постійне проживання до Сполучених Штатів Америки. В грудні  того ж  року  їхня мрія здійснилася.

Професійну працю в Америці  Тетяна Михайлівна розпочала в лікарні м. Ірвінгтон в Нью-Джерсі, потім лікарем-патологом у міському госпіталі м. Бінгхемтон штату Нью-Йорк, де працювала  до червня 1951 року.  Понад 40  років Тетяна Антонович віддала праці  в університеті та лікарні Джорджтаунського університету, де перейшла усі університетські наукові ступені – від інструктора до доцента і професора патології.

Професор Тетяна Антонович була відомим спеціалістом, експертом та  консультантом у ділянці нефропатології в американських та міжнародних медичних інституціях, членом численних національних та міжнародних медичних товариств. Професійна та наукова діяльність Тетяни Антонович пов’язана з університетом Джорджа Вашингтона (від 1961 р.) де надано було їй зван­ня професорського викла­дача, Військовим університетом медичних наук у Вашингтоні, в якому була зви­чайним професором патоло­гії, з Національним інсти­тутом здоров’я, Військовим госпіталем ім. Волтера Ріда, університетом Джонс Гопкінса, в Говардському університеті  Вашингтона та інших. Зокрема,  в  інституті Патології збройних сил США про­водила довголітню діагностичну та дослідну працю. На стажуванні в неї навчалося багато лікарів-спеціалістів з різних країн світу. Щороку вона влаштовувала та очо­лювала тижневі курси для патологів і нефрологів, брала участь у міжна­родних конгресах і конфе­ренціях, виступала з науко­вими доповідями в багатьох країнах світу.

За довголітню наукову, викладацьку та лікарську діяльність нагороджена трьома урядовими медалями, численними дипломами, подяками та іншими відзнаками, в тому числі за 20-літню педагогічну працю в Джорджтаунському університеті в 1974 році  нагороджена золотою медаллю.

Основні наукові дослідження професора медицини Тетяни Антонович присвячені ураженням кров’яних судин нирок, хворобі «системний червоний вовчок» і змінам, що відбуваються у нирках при захворюванні на СНІД. Крім того, професор Тетяна Антонович  стала  співзасновником міжнародної благодійної організації «Фундація  Омеляна і Тетяни Антоновичів», яка з часу своєї праці відзначила вже близько 70 лавреатів цієї Фундації грошовими нагородами за найкращі літературні й наукові праці, як в українській світовій діаспорі, так і в Україні.

 До того ж, коштами «Фундації Тетяни і Омеляна Антоновичів» у Долині  у 2002 році побудований пам’ятник «Борцям за Незалежну Державу», оновлена Церква Різдва Богородиці у старій частині міста, збудований та подарований долинянам музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів та інші. Ім’я Тетяни Антонович  значиться серед тих, хто своїм життям та працею  удостоєні звання ” Почесний  громадянин міста Долина”.

Тетяна Михайлівна Антонович померла 23 вересня 2001 року у Вашингтоні, похована у Львові на Личаківському кладовищі.

 Пам’ять про її добрі справи буде жити вічно.

Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів в рамках 100-річчя з дня народження професора медицини  Тетяни Михайлівни Антонович-Терлецької щиро запрошує долинян та гостей міста відвідати експозицію «Життєвими шляхами Тетяни Антонович: документи, світлини, особисті речі».

Тетяна Гнатковська,

науковий співробітник музею «Бойківщина»