Архіви публікацій


Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Долинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання чергової 49 сесії Долинської міської ради відбудеться 07 березня 2019 року
Початок роботи о 10:00 годині

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться 22 лютого 2019 року
Початок роботи о 14:00 годині

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник


15.05.2018

Радість для автомобілістів: у місті розпочато ямковий ремонт

Чи не кожен чув приказку: «Розтанув сніг, а з ним і асфальт». Це можна сказати чи не про більшість українських доріг. За інформацією Укравтодору, стан доріг в Україні після минулої зими є найгіршим за останні роки. Протягом зимового періоду метеорологами було зафіксовано 53 переходи через нуль градусів, – коливання температур згубно позначилося на стані автомобільних доріг.  Звісно, не краща ситуація у місті Долині, де вже з минулого тижня активно взялись до поточного ямкового ремонту. Однак, користувачі соціальних мереж, як то часто у нас буває, засумнівались у якості ремонтних робіт. Яка ж ситуація насправді та чи якісно проводять ямковий поточний ремонт, — йдемо з’ясовувати.

Десята година дня. Працівники Долинського ДЕД, підготувавши зранку  необхідні для ремонту техніку й матеріали, – активно працюють на одній із центральних вулиць міста.  Вирішую трохи поспілкуватись,  та, завбачивши мої наміри прояснити щось, один з працівників неохоче йде «на контакт», розпитує, нащо оті мої «зйомки». Обурюється, за тим заспокоюється і розповідає, що останнім часом їхня робота опинилась під прицілом камер, аж надто стала цікавити: «Деякі ходять, «винюхують», знімають, але головне, – нічого не питають — про технологію ямкового ремонту. Як на мене, то би мали найперше питати. Ет, як то у нас буває, одразу когось звинувачують, кажуть, що недобре робиться. А я собі думаю, звідки тобі, хлопче, знати, як правильно? А, може, він стосунок має до ремонту? То хай би щось порадили нам, якогось трохи закордонного, європейського досвіду,—уже змінив злість на милість пан Василь. Не можна, не знаючи броду, лізти у воду. Ви то якось там, пані, грамотно напишіть ото». Наостанок додає, що критикувати всі уміють, а як робити—то шукай вітру в полі.

На рівні з чоловіками працює мила, привітна жінка. Маю намір розговорити хоча б її. Робота кипить, шум, грюкіт не дає можливості щось розчути, доводиться перекрикувати, а запах рідкого матеріалу, схожого на смолу, не дає дихати. Якщо весь день провести в такій задушливій «компанії», можна як мінімум одержати тижневий головний біль. Зате маю можливість поближче оглянути процес роботи: працюють злагоджено, не абияк, а відповідально, без поспіху. Спочатку очищують ямку, за тим—заливають рідиною, відтак засипають щебенем, утрамбовують, потім знову ж повторний процес. І так раз-у-раз. Працівники зі стажем кажуть, так має бути. Сергій ремонтом доріг займається вже більше 9 років. Чоловік пояснює, що така технологія з просочуванням набагато краща, ніж латати шматками асфальту старе покриття, бо затверділі ділянки підлягають руйнуванню швидше і частіше. Емульсія має кращі властивості і ефективніша для дорожніх справ.

Розпитую, чи можу застати на роботі їхнього керівника. Ствердно киває головою. Щоб не гаяти часу, одразу виїжджаю за роз’ясненнями до начальника  філії «Долинської ДЕД» ДП «Івано-Франківського облавтодору» у стару частину міста. Саме Долинська ДЕД є виконавцем робіт згідно з укладеним договором. Керівник на роботі, погоджується прояснити технологію. Попри нарікання дописувачів, директор Василь Кшиповський запевняє, що  вона повністю виправдовує себе, бо результат триваліший та виходить дешевшим, аніж на тих місцях би клали асфальт: «Такий ямковий ремонт роблять за допомогою спеціального механізму. Він працює за наступним принципом: за допомогою стисненого повітря видувається пил із тріщин та ям на дорозі і відразу ж заповнюються будівельним матеріалом — суміш щебеню та емульсії».

В.о. головного інженера Валерій Трошин додає, що ця технологія передбачає укладання кількох шарів щебеню, які скріплюються емульсією, в результаті чого дорожники отримують однорідне дорожнє покриття. Чому трапляється так, що приходить зовсім короткий проміжок часу і ті дороги, які, начебто, лагодять, знову руйнуються? Чи, може, це свідчити про неякісно проведену роботу? Валерій Володимирович знаходить і тут відповідь: «Для ремонту дорожнього покриття часто використовують рідкі органічні в’яжучі речовини, які з часом розріджують бітум нижніх шарів і порушують структуру матеріалу покриття. Внаслідок цього втрачається здатність витримувати транспортні навантаження і морозостійкість. В результаті—покриття покривається тріщинами, через які просочується вода. У разі замерзання вона розколює дорожнє покриття, від того воно починає руйнуватись і причина тут не у тому, що роботи проведені неякісно, а якраз у перепадах температурних режимів».

Василь Кшиповський зазначає, що такий метод поточного ремонту особливо поширений і набирає популярності не тільки на Прикарпатті, а й в Україні загалом. Не приховує керівник, у кожній роботі, можуть бути неточності чи прорахунки. Мовляв, де їх не буває? Приміром, не можна заздалегідь гарантувати якість емульсії. До кінця невідомо, якою вона буде. Бували випадки, коли під час робіт виявили, що вона таки неналежної якості. Контролювати, на жаль, її неможливо, виявити можна під час роботи. І наводить простий приклад: наступивши частково на розлиту на дорозі рідину взуттям, відчувається в’язкість, це означає, вона якісна. А буває, жодного контакту між поверхнями. В таких негативних випадках доводиться відкладати всі роботи. Цьогоріч все ж задоволені, що емульсія виявилась належної якості.

Що думає про вже відремонтовані ділянки дороги і чи вважає їх добре зробленими, цікавлюсь у замовника робіт – директора КП «Комунгосп» Віталія Юсипа. Керівник розповідає, що мають досвід з проведення різних технологій та методів ямкового ремонту. Були часи, коли шматки асфальту вирізали, а потім уже асфальтували ті ділянки. Але то виявилось затратною роботою, тривалою і подекуди неякісною. Тому, коли на зміну традиційним застарілим поточним ремонтам прийшла нова технологія, до речі швидка, якісна, ефективна і удвічі менш затратніша фінансово, комунальники зраділи. «Ямковий ремонт дороги не передбачає виконання будь-яких робіт з відновлення комунікацій, благоустрою територій: щебенева суміш укладається тільки на ділянках, які потребують термінового ремонту. Крім цього, варто зазначити, що подібні роботи повинні здійснюватися в строгому дотриманні всіх пунктів технологічного процесу. Цим гарантується економія коштів, довгий термін служби і максимальну якість дорожнього покриття. Поточний ямковий ремонт володіє кількома незаперечними перевагами: немає необхідності в повному перекритті руху, оперативне проведення всіх потрібних робіт, відсутність необхідності залучення важкої спеціальної техніки. І що не менш важливо, ось такий ямковий ремонт  не вимагає величезних фінансових витрат»,—розповідає про переваги Віталій Миколайович.

 Останніх три роки місто працює із місцевими виконавцями робіт-Долинським ДЕД. Поки ми задоволені. Раніше співпрацювали з підрядниками з інших міст, але з часом до їхньої роботи були серйозні зауваження. Щодо часу експлуатації відремонтованої дороги, то Віталій Миколайович коментує стримано, бо каже, що все залежить від розміщення, схеми організації дорожнього руху, та сподівається, що кілька років при належному догляді такі «латки» прослужать.

Мабуть, у багатьох виникає запитання, чому б не зробити справді якісне покриття, нехай із меншою протяжністю, але, як кажуть, нитка до нитки… Та, виявляється, це не так просто. Про поточні ямкові ремонти у місті розповідає докладно міський голова Володимир Гаразд: «Вже третій рік поспіль, ми так і робимо по наростаючій: щороку «Комунгосп» здає в експлуатацію більше десятка капітально відремонтованих ділянок доріг та прибудинкових територій у місті. Відповідно, як результат,  зменшуються і обсяги ямкового ремонту: як правило, у переважній більшості, вибоїни утворюються на «старих» до рогах, термін експлуатації котрих вже давно вийшов за межі рекомендованого. Для порівняння, за минулий 2017 рік обсяг  капітального відновлення доріг (суцільного асфальту) в десять раз перевищував обсяг робіт з латання ям. Раніше ж, до 2015 року,  співвідношення було абсолютно протилежним: коштів не вистачало навіть на поточні ремонти доріг. Тобто, нині тенденція така, що кожного року зменшується площа доріг, котрі потребують латання, а за кілька років, я сподіваюсь, що при таких темпах ми відновимо всі дороги у місті. І, як результат, надалі будемо тільки підтримувати їх стан. Звичайно, вічних доріг не буває, а тому на інтенсивних ділянках вулиць, де їздить багато транспорту, дороги амортизуються швидше і  потребують постійного догляду та ремонту. Особливо це стосується сильно зношених доріг на центральних вулицях міста, котрі заплановані на капремонт у наступні роки. Ми свідомо їх не починали у попередні роки, бо це складний проект, що вимагає паралельної заміни всіх мереж (освітлення, вода, каналізація, електрика, водовідведення) та є досить коштовним. Крім того, хочемо, аби ці проекти реконструкції були вже зроблені в ногу з часом, у відповідності до нових потреб мешканців, до європейських стандартів, з використанням сучасних підходів як до проектування, так і до будівництва: маю на увазі не тільки мережі та якість покриття, але й усі розв’язки, зміни до схеми руху, потреби велосипедистів та інших учасників руху. Саме такі проекти доріг ми замовили у фахівців цього року по вул. Грушевського та проспекту Незалежності і незабаром представимо громадськості їх концепцію. А тому, на цих вулицях ще якийсь час будемо «латати» ямки, допоки не погодимо всю документацію з фахівцями та громадськістю, і не віднайдемо додаткові кошти для реалізації цих задумів. До речі, «Комунгосп» зараз активно вивчає питання придбання власної техніки для дрібного ремонту доріг, що дасть нам можливість ще цього року більш оперативно реагувати на появу «свіжих» ям, а не чекати на їх ремонт упродовж кількох місяців.  Щодо емульсійної технології, що використовується останні роки, то вона себе добре зарекомендувала, краще, ніж «стара традиційна», при умові, якщо підрядчик використовує якісні компоненти та робить попередню підготовку ям. Правда, є одна незручність: після такого ремонту необхідно вчасно прибирати дрібний камінь з дороги, що рясно використовується для посипки».

В перспективі у міського голови ще багато починань, але про них зможемо говорити лише тоді, коли в цьому напрямі здійсняться перші поступки і коли на це прийде час. А поки – будемо сподіватись, що якісні латки виправдають наші сподівання.

Яніна Липа