ПЕРЕЙТИ ДО НОВОЇ ВЕРСІЇ САЙТУАрхіви публікаційДолинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Пленарне засідання сесії Долинської міської ради відбудеться :
Початок роботи о:

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Опитування

Вибачте, на даний момент немає активних опитувань.

Лічильник
На сторожі Вашої безпеки

0 (800) 50 10 89

ЦІЛОДОБОВИЙ безкоштовний зв'язок з інспекторами відділу інспекції Долинської міської ради

14.05.2019

Народний артист України Василь ЯЦИНЯК:  «В залі  така благодатна аура була,  наче  в храмі»

12 травня в Долині  відбувся з  небувалим успіхом  вже п’ятий концерт  симфонічного оркестру K&K Philharmoniker  під керівництвом  Матіаса Кендлінгера   та українського національного хору  «Львів» під  орудою народного артиста України  Василя Яциняка.

На сцені – майже сто  вишколених музикантів та співаків, у залі – людей, як маку.  Об’єднала всіх:  і  і оркестр, і глядачів благодійницька ініціатива – порятунок хворенької  2,5 – річної  Віолетти.

Глядачі після концерту зізнавалися, що  симфонічну музику полюбили навіть ті, хто не  був досі її  палкими прихильниками.

 А як же почуваються ті, хто зі сцени дарував нам всесвіт духовності? Своїми враженнями від концерту  та  долинської публіки  ділиться  пан Василь Яциняк.

– Василю Ільковичу, що найбільше на цей раз Вам сподобалося  в нашому місті й  на цьому концерті?

– Надзвичайна публіка. Я їжджу по світу вже понад двадцять років  з  австрійським оркестром K&K Philharmoniker  та «Українським  національним хором «Львів»,  створеним   на базі Галицького академічного хору . Ми знаємо публіку в усій Європі. В Німеччині, Австрії,  Франції  публіка особлива  ментальністю.  Європейці розважливі, витримані, спокійні. Наші люди завжди кудись поспішають, емоційні.

 Я зрадів невимовно повній залі людей в Долині. Були  великі родини,   мами з дітками,  були глядачі різних поколінь, як старші, так і молодь. Упродовж трьох  годин,  а почали ми концерт  о шостій вечора  й завершили о дев’ятій вечора  – в залі витала  енергетика очищення, тиша  й спокій. Благодатна аура, як  в храмі.

Так, ми вже Європа. І наша публіка ще краща, зичливіша. Бо європейська холоднувата. Там не  аплодують отак одразу – аж наприкінці.  А наша публіка вихована так, що  емоційніша, тепліша, привітніша. Маттіас Кендлінгер  з Долиною співпрацює  з 2012 року. Уже вп’яте виступаємо  на долинській сцені з складною програмою. Не кожен глядач готовий. У Львові є філармонія. Там глядач готовий іти. А  де   і коли  в Долині був симфонічний оркестр,  та ще й такого високого  європейського рівня? Маттіас  Кендлінгер надзвичайно полюбив Долину в особі  мера  міста Володимира  Степановича Гаразда. Вірите, я по всій Україні маю концерти,  знаю дуже багатьох мерів міст. Такої любові і поваги до нашого мистецтва, до української народної пісні,   яку має  міський голова Долини, –  я  ще не бачив.  Він  надзвичайно чутливий до теми мистецтва, музики, культури.  Можливо, тому,  що  сам закінчив музичну школу,  добре грає на гітарі, на флейті, співає в церковному хорі. Дякуючи йому, духовність в місті на високому рівні. Повторююсь, не в кожному місті, районному центрі  таке відношення влади до  серйозного академічного мистецтва. А націю виховує  лише серйозне класичне мистецтво. Всю Європу виховує Моцарт, Бетховен, Чайковський, Лисенко. Це наша твердиня, наш оплот  духовності.

– Вперше в Долині разом  з оркестром  і хором були представники ротарі-клубу  із Австрії, які відгукнулись  на порятунок хворої дівчинки Віолетти значним  благодійницьким  внеском в  сумі 2000 євро.  Які  їхні враження від Долини та долинян?

– Вони були зачаровані. І ті враження,  які австрійські благодійники, поважні підприємці,  отримали на концерті, розчулили їх. Вони були натхненні, щирі у своїх висловлюваннях,  підходили до мене, обіймали, цілували. Їм дуже сподобалась в Долині атмосфера.Зізналися, що такої теплоти  і щирості, яка витала в долинській  залі,  вони  ще не бачили. А потім,  ми всі разом  вечеряли і вони  говорили, що їм сподобалися наші побут, культура.  Під час вечері  хористи  й музиканти співали українські народні пісні. «Musikalische folk!», – повторювали гості з  Австрії, приємно вражені  нашим співом, мелодійністю. Так, ми – Європа. Центр, серце  Європи. Просто так історично склалося, що   Україну не оминули важкі часи. Але ми вірмо, що все буде добре і так буде. Віра, Надія, Любов – понад усе!

– Що привертає Вашу увагу до Долини?

– Вічний поклик рідного. Люди, наша культура, пісні наші бойківські, танці – то  з молоком матері до кінця життя. Бо  я звідси вийшов.   Ще в ті часи,  коли  до Княжолуки  не ходив автобус, я, малий хлопець, пішки йшов на Дебелівку, з акордеоном,  через  сніги  – до музичної школи.   Вона  тоді була в  старій частині Долини.  Я  став музикантом, відомим не лише на всю Україну, але й на Заході. Там дуже люблять хор.  Не хочу нарікати, але, на жаль, мало влада Львова вникає в проблеми академічних колективів, а представники  мерії  не ходять на концерти, цим не живуть.  А мер Долини – унікальний  своєю  любов’ю  і шаною до рідної  землі, до культури. «Люби свій край і шануй свій звичай» – то його життєве кредо. Завдяки йому  ми  в Долині  знову.

– Окрім спільних концертів з Маестро Маттіасом, Ви є частим  гостем Долини з Галицьким  академічним хором…

– Так,  недавно  мали виступ в церкві  Андрія Первозванного. В храмі гарна акустика.  І багато-багато людей. Отець Богдан Тисяк – людина чуйна, добра, молитовна. В  нас в Княжолуці збудував греко-католицьку церкву.    А перед тим в  історичній частині Долини, в церкві Різдва Пресвятої Богородиці на Старий Новий Рік  ми з Івано – Франківська  приїхали в Долину і  теж мали концерт. Так що ми часті гості в Долині.

– Аншлаг на концерті K&K Philharmoniker означає, що долиняни потребують високої класичної музики і таким чином виховують культуру та духовність нації?

– Ми пересвідчилися, що прагнуть того. Знаєте, має право на життя легка естрадна музика. Вона має свою нішу. Свою аудиторію.  Але  ця музика не розкриває так глибоко  тих тем, які є актуальними в житті і мистецтві.   Це якраз  царина класичної музики. Її візія – виховувати любов і всеперемагаюче почуття добра над злом, вічного над одноденним. Класична музика дає відповіді на запитання, для чого ми прийшли в цей світ. Бо слушно  сказав один мудрець:  «Людина – це дух». Оту місію духа може виховати академічна класична музика. Європейська, українська. А хорова музика – це наша зброя. Ми не мали, так, як Італія, Німеччина, Франція своєї державності  і в нас оперна музика не набула такого розквіту. Але в нас надзвичайно популярний хор, де співають від малого до великого. Від наймолодшого до найстаршого. Хор – це наш духовний інструмент. Тому наші хори займають перші місця в Європі. У нас надзвичайна  природа голосів.  Європейці такої природи голосів не мають. А ще наша  українська мова  звучна, мелодійна.Тому українські хори на Заході  дуже люблять.

– І, наостанок, що побажаєте Долині та долинянам?

 Долині –  подальшого всебічного розвитку, потужних  інвестицій. Долинянам – любити свій край, шанувати свій звичай.  А ще – всеперемагаючих віри, надії,  любові  і щастя!

– Дуже дякуємо, Василю Ільковичу, за розмову. Навзаєм бажаємо Вам натхнення, радості і всього найкращого. Щиро вдячні за  прекрасний концерт. З  нетерпінням чекатимемо нових зустрічей!

Фото Р. Шимковича