Архіви публікацій


Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Долинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Засідання сесії Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться 12 жовтня 2018 року
Початок роботи о 14:00 годині

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Лічильник


10.11.2017

Муштрувати пацієнтів день за днем може тільки дуже наполегливий фахівець…

Дню логопеда присвячується

Муштрувати пацієнтів день за днем може тільки дуже наполегливий фахівець…

Професійні свята дуже шануються українцями. Ми звикли святкувати День вчителя, медичного працівника, юриста… До цього переліку з упевненістю додається професія логопеда, яку ще років зо двадцять тому можна було віднести до рідкісних.

Сьогодні ж ця спеціальність стає все більш затребуваною: за даними американського Міністерства праці у 2010 році фахівці з мовленнєвих патологій увійшли до топ-30 найбільш затребуваних професій (із 700).

Усвідомлення важливості та необхідності цієї професії призвело до того, що кожен рік 14 листопада у всіх країнах світу відзначають Міжнародний День логопеда. Багато хто вважає, що вчитель-логопед виправляє тільки вади вимови звуків. Насправді, корекція вимови звуків — це тільки верхівка айсберга. Логопед працює з усіма порушеннями мовлення: його відсутністю, загальним недорозвиненням мовлення; мовленнєвими відхиленнями внаслідок патології нервової системи, порушеннями голосу, темпу і тембру мовлення. На жаль, не тільки батьки, а й фахівці інших галузей про це недостатньо обізнані та недооцінюють важливість своєчасної логопедичної допомоги. Про стан мовленнєвих патологій на Долинщині та про те, як їх уникнути, говоримо із логопедом, який вже десятки років працює з дітками – Тетяною Мельник.

Пані Тетяно, наша газета часто друкує поради від Вас, як спеціаліста – логопеда, сьогодні поговоримо про професію логопеда та вади мовлення у дітей та дорослих. Розкажіть, будь ласка, наскільки затребувана професія логопеда на Долинщині.

-Людина живе в суспільстві, тому нічим не утруднене спілкування дає їй багато переваг у житті. Дорослій людині, яка має мовні проблеми, дуже важко отримати хорошу роботу, вона виростає дуже сором՚язливою і закомплексованою, їй важко бути комунікабельною, важко формувати соціальні зв՚язки. Останнім часом спеціальність логопеда стає дуже затребуваною, оскільки, на жаль, все більше дітей народжується з різними патологіями. Професія логопеда не тільки цікава, але й досить складна. Спеціалісту необхідно володіти теоретичними і практичними знаннями і уміти гармонійно їх об՚єднувати в процесі роботи. Робота логопеда вимагає ще й величезного терпіння, бо муштрувати пацієнтів день за днем може тільки дуже наполегливий фахівець.

Можливо я помиляюсь, але мені здається, що дітей з порушенням мовлення стає все більше. Як Ви думаєте, з чим це може бути пов’язано?

-Так, з кожним роком діагностуємо збільшення дітей з порушенням мовлення. Причини різні, як фізіологічного, так і соціального характеру. До фізіологічних причин можна віднести захворювання матері під час вагітності, недоношеність дитини, різноманітні пологові травми, захворювання дитини до трьох років. Також це можуть бути причини соціального характеру: спілкування в сім՚ї, культура мови має величезне значення, раджу не ”сюсюкайте„ зі своїми дітьми, а говоріть чітко, зрозуміло.

Коли батькам варто починати турбуватися з приводу мови?

-Всі діти різні, але в рік, звичайно, повинні говорити. Якщо у вашого малюка розвиток мовлення відбувається в норм і- є лепет, з՚являються перші слова, фрази – не переживайте. Насторожувати має те, що дитина мовчить і не реагує на звернене мовлення. Затримка мовлення після 3-х років згубно впливає не тільки на мовленнєві здібності, але й на розумовий розвиток дитини. Тобто йде затримка психічного розвитку дитини. Раннє виявлення проблеми сприяє своєчасному проведенню корекційної роботи.

В якому віці потрібно починати займатися з логопедом?

– Індивідуальні заняття з постановки звуків треба починати десь в 4-4,5 років, зацікавивши дитину у грі. Якщо є будь-які відхилення від норми, то потрібно звернутися до фахівця раніше.

Скажіть, а чи є в мовному розвитку дитини такий момент, який можна упустити? До якого віку мовні порушення виправляються досить легко?

– У будь-якому віці заняття у логопеда вимагають великих зусиль і роботи над собою. Але, звичайно, чим менша дитина, тим легше і швидше проходить корекція неправильного мовлення.

Яку роль відіграють батьки у формуванні правильної вимови у дитини?

– Моя робота – це 40% від загального результату, решту необхідно виконувати батькам. Адже поставити звук – це лише один крок. Необхідно, щоб дитина використовувала його у мовленні. Для цього батьки мають займатися з дитиною, виправляти її, тоді й буде результат. Але не варто насильно примушувати дитину, бо це викличе негатив до занять. Виправляти потрібно в ігровій, жартівливій формі.

Коротка під՚язикова зв՚язка ( в народі називають вуздечка). Що це таке? Чи завжди виправдано хірургічне втручання? Чи може дитина чисто говорити з короткою під՚язиковою зв՚язкою?

-Мова йде про зв՚язку під язиком. Від її довжини, місця кріплення і еластичності залежить чіткість мовлення, вимова багатьох звуків і  здатність нормально приймати їжу. Укорочена або нееластична зв՚язка вважається вадою, тому що перешкоджає руху язика під час розмови та прийому їжі.

Виправити вроджений дефект можна двома шляхами: хірургічним та логопедичним. Перший полягає в розсіченні перемички скальпелем або лазером, а другий – в розтягуванні за допомогою масажу і спеціальних вправ. На жаль, без операції можна обійтися лише в тому випадку, якщо зв՚язка розташована правильно і лише трохи коротша норми. Не варто відмовлятися, якщо підрізання порадять зробити ще в пологовому будинку. Лікарі там досвідчені і стикаються з такою проблемою часто. Новонароджена дитина не відчує болю, тому що зв՚язка у маленької дитини ще не має нервових закінчень, а після процедури достатньо відразу прикласти її до грудей, щоб  заспокоїти. Хірургічне втручання в старшому віці вже потребуватиме анестезії, тому що тканина вже досить ущільнена. Згідно зі статистикою, з укороченою під՚язиковою зв՚язкою частіше народжуються хлопчики.

Пані Тетяно, часто чуємо, що звуки погано вимовляють дорослі. Чи можливо їх виправити?

-Якщо людина свідомо підходить до власної вади, вона усе зможе і ніколи не пізно. Навіть дорослі можуть почати говорити правильно, проте з ними інші проблеми – брак вільного часу.

Чи лікується заїкання у дітей та дорослих?

-Ліків від заїкання не існує, але є ефективні методи його корекції, які доступні в домашніх умовах – в умовах родини, де панують любов і взаєморозуміння.

Причини заїкання не однозначні, дуже складно вказати на якусь одну, безпосередньо ту, що провокує заїкання. Найчастіше воно є результатом сукупності певних факторів. Експерти вважають, що до складу різноманітних факторів, що прияють заїканню, належать такі:  генетика, особливості в роботі ЦНС, стресові та травмуючі ситуації, завищені вимоги до дитини тощо.

Природно, що заїкання потрібно намагатися усунути. Відвідування логопеда є одним із варіантів лікування. Додатково потрібно відвідувати педіатра, невролога і психолога. Також важливо повернутися до ролі батьків у боротьбі з розглянутою проблемою заїкання, а саме: дотримання розпорядку дня дитиною, сприятлива психологічна атмосфера , допомога дитині у спілкуванні, загальне зміцнення здоров՚я.

Дякую за розмову! Чи можуть батьки звертатись до Вас за допомогою і яким чином?

Звичайно, буду старатися відповісти на всі питання. У соціальній мережі Фейсбук мною створено групу «Логопед. Долина», в якій є багато цікавого матеріалу для батьків та їх діток. Отримати консультацію можна за  телефонним номером (095) 225 27 03

Розмовляла Н. Кузьмин

тижневик “Добра справа”