Архіви публікацій


Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Долинські ресурси

Долинська райдержадміністрація Долинська районна рада
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина

Наші партнериСесія

 

______________________
Засідання 41 сесії Долинської міської ради відбудеться 27 вересня 2018 року
Початок роботи о 10:00 годині

Виконком

Чергове засідання виконавчого комітету Долинської міської ради відбудеться:
Початок роботи о:

Радіо


Долинська міська рада у Facebook
Долинська міська рада на YouTube

Адміністрування сайту


Лічильник


10.11.2017

16 листопада – Міжнародний день відмови від куріння

16 листопада  –  Міжнародний день відмови  від  куріння

Куріння і онкологічні захворювання

Вживання тютюну – основна причина передчасний смертей та хвороб у всьому світі.  На сьогодні, за даними звіту ВООЗ, від вживання тютюну щороку гине понад 5 млн. людей. За прогнозами до 2030 року ця цифра зросте до 8 млн. смертей щорічно.

За 9 місяців 2017 року  в  Долинському  районі  померло  11 осіб  від  раку  легень  і  бронхів,  з  них  в  працездатному  віці – 6,  від  раку  гортані – 2,  від  раку порожнини  рота  і  язика – 3.
Соціологічні дослідження свідчать, що значна частина курців (60-70%) намагаються звільнитися від цієї звички, проте, як вважають наркологи, залежність від тютюну може бути не менш сильною, ніж від героїну.

Тютюновий дьоготь — суміш канцерогенних речовин. Якщо регулярно змазувати ним шкіру тварин, то в 95% з них незабаром утворяться ракові пухлини. Оскільки тютюновий дьоготь потрапляє в дихальні шляхи людини, природно, що в значної частини курців він також може викликати злоякісний ріст тканин і дійсно, як показує статистика 100 викурених сигарет дорівнюють року роботи з токсичними речовинами, здатними викликати рак, а впродовж року в легені запеклого курця попадає близько кілограма (!) тютюнового дьогтю. Першопричиною раку легень у курців може бути наявність у тютюновому дьогті і одного з найбільш активних радіоелементів – полонію. Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж відпрацьовані гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби. Окрім слабкого наркотика – нікотину – в тютюновому димі міститься близько 200 особливо отруйних речовин: чадний газ, бензопірен (сильний канцероген тобто речовина, що спричиняє рак) і багато інших. Тютюновий дьоготь, який є концентратом рідких (органічні кислоти, ефірні олії, анілін і ін.) і твердих (частки вуглецю, канцерогени, полоній) речовин, осідає на стінках дихальних  шляхів, накопичується й в альвеолах.

Отже, найгрізнішою розплатою за паління є рак легень, 90% усіх встановлених випадків раку легень припадає на тих хто палить. Рак легень займає перше місце в структурі онкологічних захворювань. Він є причиною смерті від злоякісних новоутворень кожного третього чоловіка та кожної п’ятої жінки. Але небезпека паління не обмежується тільки злоякісним ураженням органів дихання. У хронічних курців уразливими для раку стають, крім легень, і інші органи і тканини: порожнина рота, горлянка і гортань, стравохід, підшлункова залоза, сечовий міхур, шийка матки, шлунок.

Постійне паління, як правило, супроводжується бронхітом, що виявляється кашлем після пробудження і відхаркуванням сіруватого, брудно-коричневого мокротиння. Хронічне подразнення слизової оболонки голосових зв’язок позначається на тембрі голосу – він втрачає звучність і чистоту, що особливо добре помітно в жінок, що зловживають палінням. Курці зі стажем, будьте пильні!   Постійний кашель, мокротиння з домішками крові, біль в грудній клітці а також пневмонії і бронхіти, що повторюються – це не просто неприємні симптоми. Не виключено, що у ваших легенях розвивається серйозний хвороботворний процес – рак легенів!

На жаль, більшість хворих звертаються до лікарів вже на пізніх стадіях раку легенів. Тому дуже важливо регулярно проходити профілактичні огляди, робити флюорографію органів грудної клітки і звертатися до лікаря-терапевта або сімейного лікаря, а ще краще – до пульмонолога при будь-яких симптомах легеневих захворювань.  Найнадійніший спосіб виявити рак легенів – зробити рентгенографію органів грудної клітки. Для уточнення діагнозу застосовують ендоскопічну бронхографію, яка дозволяє з’ясувати склад пухлини та її розміри, а також зробити біопсію – взяти шматочок тканини для цитологічного дослідження, комп’ютерну томографію та ін.

Успіх  лікування  залежить  від  віку пацієнта і правильності підбору терапії, а основне від вчасного, раннього звертання хворого за медичною допомогою.

Якщо лікування було розпочато на ранніх стадіях хвороби, у 45-60% пацієнтів є шанс повністю одужати, а у 90% – прожити ще хоча б п’ять років. Якщо хворобу виявили занадто пізно, коли вже з’явилися метастази, гарантій немає ніяких.

Пам’ятайте:

  1. Смертність серед курців на 50-80% вища, ніж у тих, що не палить !
  2. Смертність зростає зі збільшенням кількості викурених цигарок та тривалості паління !
  3. Смертність вища серед людей, які почали палити в молодому віці !
  4. Серед  хворих  раком  легень –  90% ті що палять!

Микола Пиляк

Районний онколог